Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Lue Keski-Savo Kesälehti tästä.

Ajokeli huonoa maan itä- ja pohjoisosissa – lumi- ja räntäsateet autoilijoiden riesana

Ajokeli on huonoa yön ja aamun aikana maan itä- ja pohjoisosissa. Ajo-olosuhteita teillä vaikeuttavat lumi- tai räntäsateet sekä sään lauhtuminen. Liikenteen sujuvuus heikentyy ja keskinopeus laskee. Lisäksi onnettomuusriski on säiden vuoksi tavallista korkeampi.

Ilmatieteen laitos on antanut varoituksia huonosta ajokelistä Pohjois-Karjalaan, Kainuuseen, Kuusamoon sekä Pudasjärvelle ja Taivalkoskelle. Lisäksi varoitukset ovat voimassa koko Lapin alueella.

Kaikilla merialueilla on puolestaan voimassa kovan tuulen varoituksia. Suomenlahdella varoitukset poistuvat jo aamusta, muualla tilanteen uskotaan helpottavan loppuiltapäivästä.