Suomen joukkueeseen tiistaina nimetty kolmiloikkaaja Senni Salminen jää pois Belgradissa Serbiassa ensi viikolla kilpailtavasta yleisurheilun halliratojen MM-kilpailusta, kertoi Urheiluliitto keskiviikkona.
Salmisen nilkka pyörähti ensimmäisessä kilpailuhypyssä Pariisissa sunnuntaina. Salminen katsoi paremmaksi jättää MM-kilpailut väliin ja keskittyä valmistautumaan kesän kilpailukauteen ja kauden pääkisoihin.
– Nilkasta otettiin magneettikuva. Sieltä ei löytynyt mitään, mutta kesällä on MM- ja EM-kilpailut, joten katsoin parhaaksi antaa nilkan levätä, etten nyt riskeeraa mitään kesää ajatellen, Salminen kertoi.
– Kesää ajattelen tästä saa vielä vähän ekstramotivaatiota.
Belgradin MM-hallit kisataan 18.–20. maaliskuuta. Suomella on Salmisen poisjäännin jälkeen nimettynä kisoihin kuusi urheilijaa, mutta joukkue saattaa vielä täydentyä.