Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kaikuluotain etsii Luonterilla hukkuneita Louhen laivamiehiä – Sata vuotta sitten sattunut sisävesihaveri on yhä mysteeri, mutta Kari Ylösellä saattaa olla koossa uusia palasia

Kari Ylösen kaikuluotainharrastus toi hämeenlinnalaisen Saimaalle Luonterin vesille. Hän uskoo, että höyrylaivan menehtyneet laivamiehet voivat olla löydettävissä. ”Louhen tapaus on huippukiinnostava.”

Puutavarahinaaja Louhi upposi Mikkelin Anttolan ja Juvan rajoilla keskelle Luonterin vesialuetta kesäkuussa 1923. Sata vuotta myöhemmin samalla paikalla pyörii pieni vene, jossa mies istuu tuijottamassa kaikuluotaimen näyttöä.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.