Jari Räisänen jatkaa Warkaus JK:n johdossa

13.12.2011 16:26 Rauno Ylönen

Jari Räisänen jatkaa jalkapalloseura Warkaus JK:n puheenjohtajana.

Warkaus JK:n hallituksessa jatkavat seuran rahastonhoitajana ja edustusjoukkueen pelaajaneuvotteluista vastaavana Juha Rantanen, sihteeri Jouko Korhonen sekä jäsenet Osmo Janhunen, Markku Tyrväinen, Antti Alasaari, Jaakko Ikonen sekä uutena Pauli Kinnunen.

Warkaus JK:n päävalmentajaksi valittiin syksyllä mikkeliläinen Timo Vehviläinen ja hänelle kakkosvalmentajaksi kaavaillaan Varkauteen muuttanutta radio- ja televisiotoimittaja Teppo Välimäkeä, joka on valmentanut miesjoukkueista muun muassa TPV:ta, MuSaa, Euran Palloa, Karjaan BK-46:tta ja päättyneellä kaudella Kolmosen Kajaanin Hakaa.

- Välimäelle kaavaillaan roolia myös junioripuolelta, Räisänen vahvistaa.

Viime kaudella Kakkosen C-lohkossa kymmenenneksi sijoittuneella Warkaus JK:n edustusjoukkueella on tällä hetkellä 14 sopimuspelaajaa, kun muun muassa Tommi Lankinen, Joni Kröger, Sami Karvonen ja Miika Lehvonen allekirjoittivat nimensä seuran tarjoamiin sopimuspapereihin. Iso aukko joukkueella on 13 maalia laukoneen Dimitri Klimovin täyttämisessä hyökkäyspäässä ja alakerrasta lähti kokemusta kun kapteeni Juuso Kuronen valitsi Klimovin tavoin ensi kauden seurakseen Mikkelin Palloilijat. Myös Savonlinnassa asuvan Pekka Hyvärisen jatko Warkaus JK:ssa on vielä avoin.

Ensi perjantaina 16. joulukuuta Warkaus JK kohtaa harjoitusottelussa MP:n Mikkelissä.