Anna Sahlsténin maalaukset saapuivat Varkauteen

9.4.2010 6:00
Kuva: Marko Happo

Näyttelyn suojelijana toimii hallintoneuvos Lauri Tarasti. Taiteilija Anna Sahlstén oli Tarastin isotäti.

Outi Tehomaa

Iisalmelaissyntyisen naismaalarin Anna Sahlsténin syntymästä tuli syksyllä kuluneeksi 150 vuotta. Juhlavuosi aloitti itäisen Suomen näyttelykiertueen, joka päättyy Varkauteen.

Taidemaalari ja piirustuksenopettaja Anna Sahlstén maalasi 50 vuoden ajan. Hän teki tilaustöinä muotokuvia, mutta kuvasi myös suomalaisia kansanihmisiä, lapsia ja maisemia. Taiteilijan uran tuotteliain vaihe ajoittuu kaudelle, jota kutsutaan Suomen taiteen kultakaudeksi.

Varkauden taidemuseon näyttelyssä on nostettu esille erityisesti taiteilijan uskonnollisaiheisia töitä. Varkaudessa järjestetään tulevana kesänä lähetysjuhlat. Sen vuoksi näyttelyssä haluttiin korostaa taiteilijan uskontoon ja herännäisyyteen liittyviä maalauksia. Lähetysjuhlien aikana näyttelyvieraille järjestetään yleisöopastuskierroksia.

Näyttelyn suojelijana toimii Sahlsténin suvun edustaja, hallintoneuvos ja oikeustieteen lisensiaatti Lauri Tarasti. Näyttelytyöt on kerätty ympäri Suomea yksityisistä ja julkisista kokoelmista. Kiertonäyttelyn ovat koonneet Iisalmen kulttuuritoimi, Mikkelin museotoimi ja Varkauden museotoimi.

Lue lisää Anna Sahlsténin näyttelystä perjantain Warkauden Lehdestä.