| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Varkauden eväillä valtion talous kuntoon
Kansanedustaja Kari Kärkkäinen ryhtyi kesken kokouksen suutariksi ja korjasi kollega Tarja Tallqvistin kengän.
Varkauteen eduskuntaryhmän ja europarlamentaarikon kesäkokoukseen keskiviikkona kokoontuneet kristillisdemokraatit ovat huolissaan valtion velkaantumisesta. Puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Varkauden kaupunki esitteli keskiviikkoaamuna omaa taloustilannettaan. Kallis totesikin, että jos Varkaus, ja moni muu kunta, saa taloutensa tasapainoon, miksi ei valtiokin.
Kristilliset tarjosivat talouden tasapainottamiseen verotusta, työurien pidentämistä ja menojen leikkausta.
Hallituksen veroratkaisut eivät saa kristillisiltä kiitosta. Energiavero on periaatteessa hyvä, mutta Kalliksen mukaan se ei saa heikentää yritysten kilpailukykyä ja sitä kautta työllistämismahdollisuuksia. Esimerkiksi hän nosti metsäteollisuuden ongelmat.
Kristilliset luopuisivat 400 miljoonan euron ansiotuloverotuksen kevennyksestä, jolla tasataan progressiivisen verotuksen nousua ansioiden noustessa. Sen sijaan puolue verottaisi luottolaitoksia 0,1 prosentilla ja korottaisi luovutusvoittoveroa.
Lue lisää kristillisten kesäkokouksesta torstain Warkauden Lehdestä.
|
|
