Muutot rassaavat harrastusryhmiä

4.2.2010 06:00
Kuva: Merja Männikkö

Maire Milanto ja Marja-Leena Rami tarjosivat keskiviikkona pullakahvit rehtori Jorma Pesoselle ja tekstiilityönopettaja Päivi Töllille.

Aulikki Jääskeläinen

Soisalo-opistossa pyörii tilaruletti, jonka pysähtyessä tilojen käytön pitäisi olla taloudellista ja tarkoituksenmukaista.

Kädentaitokurssit keskitetään Tehtaan koululle, kuvataideryhmät lasten ja nuorten kuvataidekoululle ja musiikin opetus opistorakennukseen.

Eniten vastarintaa on aiheuttanut käsityötilojen siirtäminen lyhyellä varoitusajalla Taipaleentien opistotalosta Tehtaan koululle musiikkiopiston uusien tilojen remontin tieltä. Soisalo-opiston rehtori Jorma Pesonen myöntää, että muutto tuli eteen suunniteltua nopeammin, koska musiikkiopiston remontti käynnistyi odotettua aiemmin.

Pesosen mukaan tarkoitus oli ensin remontoida käsityötilat Tehtaan koululle. Entisiin teknisen työn luokkiin tarvittiin lähinnä pintaremonttia ja kevyttä kunnostusta. Kaupungin tilapalvelu pystyikin hyvän työvoimatilanteensa ansiosta aloittamaan musiikkiopiston tilojen remontoinnin opistotalon siipirakennukseen jo joulun alla, ja siksi käsityöryhmät jouduttiin sijoittamaan keskeneräisiin tiloihin, vaikka ryhmien aloitusajankohtaa siirrettiin tammikuussa viikolla.

Lisää tilajärjestelyistä kerrotaan torstain Warkauden Lehdessä.

Kommentoi artikkelia