Lakko näkyy liikenteessä

3.3.2010 6:00
Kuva: Merja Männikkö

- Kyllä ruokaa riittää lakonkin aikana, Maarit Koponen totesi tiistaina asioidessaan Päiviönsaaren S-marketissa.

Erikka Mannila

Auto- ja kuljetusalan liiton AKT:n lakko vaikuttaa rajusti Varkauden seudun linja-autoliikenteeseen. Osa Kuopion Liikenteen vakio- ja pikavuoroista jäi ajamatta jo eilen illalla, ja tänään yhtiön kaukoliikenteen linja-autot eivät enää kulje.

Paikallisbusseista Varkaudessa liikennöi neljän linjan sijaan vain yksi. Kuopion Liikenne ajaa linjaa 2 maanantaista perjantaihin Luttila-Kaura-aho-Luttila -reitillä aamuisin ja iltapäivisin.

Tarkat aikataulut löytyvät Kuopion Liikenteen verkkosivuilta. Myös muut bussiyritykset päivittävät tietoa aikataulumuutoksistaan omille verkkosivuilleen.

Varkauden koulukuljetukset ovat vaikeuksissa lakon takia. Sen sijaan Varkauden seudun jätehuolto toimii normaalisti. Ruokakauppojen asiakkaat suhtautuivat tiistaina lakkoon rauhallisesti, ja elintarvikkeiden hamstrausta ei pidetty tarpeellisena.

Lue lisää aiheesta Warkauden Lehdestä.