| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Katsokaa kohti Venäjää
Yritysjohtaja, visionääri, miljonääri, pienviljelijän poika, isä. Pekka Viljakaisesta odotettiin paljon, ja paljon hän on saavuttanut.
Yritysjohtaja Pekka Viljakainen puhuu paljon automatisoinnin puolesta. Hänellä on lääkkeet myös Varkaudelle.
Viljakainen on automatisoinnin edelläkävijä. Hän suunnitteli muun muassa Osuuspankin nettipalvelut 1990-luvulla.
Viljakainen sanoo, että teknologian ja innovaatioiden kehittämiskeskus Tekes on tehnyt tutkimuksen siitä, miten työn tuottavuus on kehittynyt viimeisen 20 vuoden ajan. Kasvua on tapahtunut ainoastaan muutamilla aloilla tällä vuosituhannella.
- Se on surullista. Varkaudessakin olisi hyvä ymmärtää, että ei uutta tekniikkaa luoda siksi, että saadaan uusia härpättimiä, vaan siksi, että täällä työn täytyy olla paljon tuottavampaa kuin muualla. Jos Virossa on puolet halvempi työvoima, täytyy tuottavuuden olla täällä kaksinkertaista, Viljakainen muistuttaa.
- Äiti aina kysyy, onko kaikki jo keksitty. Aina pitää keksiä uutta. Muuten länsimaissa ollaan ihan kusessa, vaikka on täällä etujakin, kuten hyvä koulutus.
Varkaus etsii parhaillaan uutta suuntaa. Viljakainen kehottaa katsomaan itänaapuriin. Esimerkiksi Moskovassa on New Yorkin verran potentiaalisia matkailijoita. Keski-Savoon lentää myös nopeasti.
- Jos saisin päättää, mitä kieltä lasten tulisi täällä opiskella, opettaisin venäjää. Tietysti englanti on tärkeä kansainvälisesti. Jos Varkaudessa olisi 500 venäjän kielen taitajaa, ja se tiedettäisiin Pietarissa, tulisi tänne kymmenkertaisesti pietarilaisia matkailijoita.
Viljakainen painottaa lentokentän merkitystä.
- Varkaus on pieni piste kartalla, mutta kun vieraat näkevät hienon terminaalin ja kuulevat kolmesti päivässä lennettävistä lennoista, he huomaavat, että tämähän on iso paikka.
Lue lisää Pekka Viljakaisen ajatuksia sunnuntain Warkauden Lehdestä.
|
|
