JJR-yhteistyö jäi kuolleeksi kirjaimeksi

26.1.2012 06:00
Kuva: Tuire Punkki

Kirvesmies Hannu Urjo ja varastonhoitaja Eino Purhonen ovat kokeneet lähes 40-vuotisen työuransa aikana monet muutokset.

Tiina Laine

Joroisten kunnan varikolle kahvitunnille piipahtanut Hannu Urjo on nähnyt pitkän työuransa aikana monet kuviot. Kirvesmies tuli Joroisten kunnan palvelukseen jo vuonna 1974. Viereisessä pöydässä istuva varastomies Eino Purhonen aloitti työt vuotta myöhemmin.

Vuosien varrella työkaverit ja päälliköt sekä mestarit ovat kaksikolla vaihtuneet, porukka harventunut, työnteko muuttunut ja nyt viimeisimpänä JJR-yhteistyössä myös työnantaja vaihtui. Vielä tämän vuoden heidän työnantajansa on periaatteessa Rantasalmen kunta.

- Itse työssä isäntäkuntamalliin siirtyminen ei ole juuri näkynyt. Työalueena on edelleen säilynyt Joroinen eikä meitä ole siirrelty kuntien sisällä, Urjo juttelee.

Sen sijaan työn tekemiseen isäntäkuntamalli on vaikuttanut, eikä isäntäkuntamalli sen puoleen kuin kuntien yhteistyökään ole toiminut, Purhonen sanoo suoraan työmiehen mielipiteen.

Lue lisää torstain Warkauden Lehdestä.