Nuorisotilaa suunnitellaan Savontielle

22.10.2009 6:00 Sirpa Ylönen

Varkauden kaupungin nuorisopalvelut harkitsee uutta nuorisotilaa Savontielle. Toiveena on, että nuorisotiloiksi saataisiin rivitalo osoitteessa Savontie 74, päiväkoti Nappulan pihapiirissä.

Talossa toimii tällä hetkellä psykiatrinen kuntoutusklinikka. Se siirtyy sairaalan alueelle Männistöön siinä vaiheessa, kun Männistössä nyt asuvat vanhukset siirtyvät Louhitien palvelutaloon sen valmistuttua.

Nuorisopalvelujen esimies Jouko Kuittinen kertoo, että tarkoituksena on lopettaa toiminta Repokankaan nuorisotalolla ja siirtää resurssit Savontielle. Repokankaalla Joutenlahden nuorisotalo on lähellä, mutta melkein toinen puoli kaupunkia on tällä hetkellä ilman nuorisotiloja.

Kommilan, Puurtilan ja Luttilan alueelta on puuttunut oma nuorisotila sen jälkeen, kun Savontien kerhotalo suljettiin liian huonokuntoisena. Nuorisotoimi oli jo muuttamassa viereiseen Tehtaan kouluun, kun rakennussäännökset kielsivät menemästä sinnekään. Tehtaan koulu olisi vaatinut kalliin remontin, muun muassa hissin ja uusia saniteettitiloja, jotta käyttölupa olisi saatu.