Rauhallinen ja kaupunkia lähellä

9.3.2009 13:33 (Päivitetty 9.3.2009 13:33)
Kuva: Mari Petäjä

Käpykankaan ja Kaura-ahon maisemat ovat Henna Kautovaaralle tuttuja lapsuudesta. Lenkkikaverina Nuka.

Anu K. Pesonen

Henna Kautovaara lenkittää Nuka-pinseriään Käpykankaan maisemissa. Kautovaara itse asuu Kuvansissa, mutta hänen äitinsä ja tämän mies asuvat Käpykankaalla, siksi nuori nainen käy maisemissa noin kerran viikossa.

- Olen syntyisin Kaura-ahosta, joten Kaura-ahon ja Käpykankaan maastot ovat tuttuja. Ajauduin jotenkin Kuvansiin, mutta jos asuisin Varkaudessa, asuisin mieluiten juuri Käpykankaalla tai Kaura-ahossa, Kautovaara puntaroi.

Asuinalueen viehätys piilee sen rauhallisuudessa ja siinä, etteivät kaupungin palvelut ole liian kaukana. Alueella toimii apteekki ja liikenneasemien palvelut riittävät ensihätään.

- Terveyspalvelut ovat oikeastaan ainoat, joita täällä ei ole. Ja sinne, missä ne lähimpänä ovat eli Savontielle en haluaisi Varkaudessa muuttaa.

Varkaudessa komennushommissa olevat lievestuorelainen Kimmo Määttä ja jyväskyläläinen Mikko Pulkkinen sivakoivat hiihtoladulla. Kaksikko on tutustunut Varkauteen lähinnä työn merkeissä viime syksystä lähtien, Pulkkinen viikoittain, Määttä hieman harvemmin. Keski-Suomen poikien mielestä Varkaus on kaupunkina ja Käpykangas asuinalueena rauhallinen, jossain määrin jopa liiankin rauhallinen. Käpykangas osui asuinalueeksi vahingossa, sillä kaksikko asustaa viikot firman omistamassa asunnossa.

Mikko Pulkkisen mielestä Jyväskylässä harrastusmahdollisuuksia on enemmän, mutta hiihtäminen on hyvää ajankulua. Pari-kolme kertaa viikossa hiihtämässä käyvän nuoren miehen mielestä maastot voisivat olla vaihtelevammat.

Henna Lehtomäki ja Anu Kaulamo lenkkeilevät Häyrilässä Lehtoniemen koulun kupeessa. Lehtomäki asuu Kommilasta, mutta käy Häyrilässä usein ja voisi kuvitella asuvansakin siellä. Kaulamo on syntyperäinen häyriläläinen ja pitää asuinaluettaan rauhallisena.

- Olen asunut täällä 19 vuotta, melkein syntymästä saakka, käynyt alakoulunikin Lehtoniemen koulussa, enkä voisi kuvitella asuvani muualla.

Kaulamolle Häyrilän tarjoamat palvelut riittävät, eikä liikenneasemallekaan ole pitkä matka.

- Bussiyhteyksien puute ei haittaa nyt, kun on oma ajokortti. Yläasteikäisenä se haittasi enemmän, kun piti bussilla mennä Päiviönsaarelle yläkouluun.

Nuorille naisille Varkaus riittää kaupunkina tällä hetkellä oikein hyvin, ja koska kummallakin on täällä töitä, muutto muualle ei ole suuremmassa harkinnassa.

Kommentoi artikkelia