Nuorilla riittää tekemistä

12.6.2011 6:00
Kuva: Sari Pietikäinen

Venla Jaakkonen ja Nea Ikonen huiskuttelivat nauhalla Savonmäen nuorisotalon puuhapäiväleirillä.

Mari Niemi, Sari Pietikäinen

Vekara-Varkaus alkaa huomenna, mutta lapsille ja nuorille on Varkaudessa paljon muutakin kesäpuuhaa. Varkauden nuorisopalveluiden kesään kuuluvat muun muassa päiväpuuhaleirit 7-12-vuotiaille lapsille.

Savonmäen nuorisotalolla leiri alkoi maanantaina. Ohjelmassa oli askartelua, sirkustemppujen opettelua ja ruoanlaittoa yhdessä, kuten riisiä ja kanaa sekä spagettia. Keskiviikkona leiri huipentui Vesileppis-retkeen. Leirille osallistui yhdeksän lasta.

Toinen puuhapäiväleiri on 21.-23. kesäkuuta Joutenlahden nuorisotalolla. Kesäkuussa on pelipäivät tiistaisin Joutenlahdessa ja torstaisin Tehtaan koululla. Paintballia pääsee läiskimään kahdesti viikossa kesäkuun ajan.

Lauantaina 21. elokuuta on Pieksämäen Poleenissa Start Now -päiväpuistokonsertti, jonne nuorisopalvelut järjestää kuljetuksen. Perjantaina 26. elokuuta kajahtaa Varkaudessa Wanuva Rock.

Lisää aiheesta sunnuntain Warkauden Lehdessä.

Kommentoi artikkelia