| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Otetaan käsittelyyn toinenkin tuntematon
Missä tämä rakennus on ollut? Kuka tunnistaisi talon aidan ja pihapuiden takaa ja osaisi kertoa sen asukkaista?
Molemmista kuvista otetaan tietoja vastaan.
Kolme kertaa julkaistu mökinkuva ei ole tuonut yksiselitteistä vastausta. Niinpä otetaan käsittelyyn toinen, että päästäisiin asiassa eteenpäin. Pidetään toista vielä tuossa rinnalla, jos sen arvoitus avautuisi.
Käsittelyssä on tuo talvinen kuva, missä rakennusta häämöttää aidan ja pihapuiden takaa. Tästäkään ei ole sen tarkempaa tietoa, mutta Varkaudesta pitäisi oleman.
Niinpä kysytään taas perinteisen kaavan mukaan, missä tämä talo on ollut ja ketkä ovat asukkaat. Toivon mukaan kuva herättäisi niin paljon muistoja, että ne päästäisiin purkamaan jutun muodossa tällä palstalla kahden viikon kuluttua ja sen jälkeen taas joudettaisiin jo seuraavan vanhan kuvan kimppuun.
Sitten listataan esitettyjä vaihtoehtoja tuosta toisesta, aiemmin julkaisusta kuvasta.
Aiemmin on esitetty vaihtoehtoja, että talo olisi Leunanmäellä, vanhan Kellon ja Kullan eli Kauppakatu 23:n kohdalta rantaan. Yhden vaihtoehdon mukaan tämä talo oli Kommilassa, jossakin nykyisen Satakunnankadun tienoilla, nykyisestä Ekotorista Huruslahdelle päin. Niillä kulmilla oli talo, jossa asuivat vielä sotien jälkeen ainakin Otto ja Ester Kosunen.
Sitten on myös arveltu, että tämä mökki olisi Kommilassa Komminselän puolella, aika lähellä muutama viikko sitten esiteltyä Havukaisen mökkiä. Havukaisen mökki ei näet ollut ainoa siinä nykyisten Unnukan- ja Kopolankadun ja Hevosharjunkujan nurkilla. Olisiko asukkaan nimi ollut Hiltunen? Kuka muistaa?
Nyt on tullut esiin yksi vaihtoehto, jonka mukaan kyseessä olisi Ahlströmin omistuksessa ollut rakennus Huruslahden rannan tuntumassa Sukeltaja-nimisestä rakennuksesta Pirtinvirran suuntaan eli suunnilleen nykyisen Hertunranta 6:n paikkeilla. Tässä talossa asuivat mm. Eskeliset, ja kauppalanlääkäri Eino Salminen poltatti talon talvella 1933-34 kulkutautiepidemian takia.
On myös arveltu, että kuvassa olisi Fredrik "Riekko" Soinisen talo niinikään Huruslahden rannan tuntumasta, vanhan uimalaitoksen läheltä, Mäkelän talon läheltä.
Yhtenä sijaintivaihtoehtona on tarjottu Viinamäkeä, missä tämännäköinen mökki seisoi vielä 1970-luvun puolivälissä. Samantapainen oli kuulemma myös nykyisen Laivalinnankadun ja Relanderinkadun välimaastossa, kivenheiton päässä työväentalosta eli nykyisestä teatterista. Voisiko se olla tämä?
Yksi vaihtoehto heittää nykyisen Savonmäen puolelle, Kankunharjuun. Yhden vihjeen mukaan hyvinkin kuvassa olevan kaltainen rakennus oli nykyisen Satakunnankadun ja Kartasalonkujan välimaastossa, aika lähellä Kahilan ja Hulkkosen taloja, mutta siis eri puolella Kartasalonkujaa.
Vahvana vaihtoehtona pidetään myös Hevosharjua, missä sijainneessa tämäntapaisessa talossa asuivat mm. Hentuset. Muistaisiko joku Hevosharjun taloja? Tämä asutusryhmä hävitettiin kokonaan joskus 1950-60 -luvulla.
Vaihtoehtoja otetaan yhä vastaan ja yritetään saada selkoa. Kuka löytäisi ratkaisun?
Tietoja ottavat vastaan tutkija Mari Immonen, Varkauden Museo Wredenkatu 5, 78200 Varkaus, puh. 040-522 2765 tai sähköpostitse mari.immonen@varkaus.fi sekä toimittaja Antti Aho, Warkauden Lehti Pirnankatu 4, 78200 Varkaus, puh 017-7783 639 tai sähköpostitse antti.aho@ warkaudenlehti.fi
|
|
