Metsolasta päästään Pohjolaan

1.2.2012 20:48
Kuva: Varkauden museo/ Tommi Tavi

Pohjola on edelleen kutakuinkin alkuperäisessä asussaan. Talo on tehty samoilla piirustuksilla kuin Tapiola ja Untola.

Antti Aho

Kosulanniemen kierroksella on päästy siihen pisteeseen, että käsittelyvuoroon tulee Pohjola, joka on tässä sarjassa viimeinen vanhoista ja suurista asuinrakennuksista. Tämän jälkeen käydään läpi vielä nuorempia, 1930-40 -lukujen rakennuksia, jotka kaikki ovat yhä olemassa.

Pohjola sijaitsee Kosulankadun ja Sölvenkujan risteyksessä, oikealla Kosulankadun alkupäästä tultaessa. Ketkä ovat talossa vuosien varrella asuneet?

Viimeksi kyseltiin Metsolasta, joka Pohjolan lailla on yhä pystyssä ja asuinkäytössä. Metsola on alueelle rakennetuista taloista järjestyksessä toinen, Rantalan jälkeen valmistunut. Rakennusvuosi on 1913, ja talo on tehty Birger Federleyn suunnitelmien mukaan. Samojen suunnitelmien pohjalta rakennettiin asuinrakennuksia myös Noormarkkuun. Metsola on tehty niiden peilikuvana.

Kuka lienee ollut ensimmäinen asukas? Tästä ei ole tähän hätään tietoa. Tiedossa kuitenkin on, että asukkaina oli tehtaan voimaosaston päälliköitä, ja ensimmäiseksi sellaiseksi voidaan nimetä Hans Arnold von Hertzen, joka oli tehtävässä vuosina 1917-19. Hänen seuraajakseen nimettiin Väinö Lindgren, joka tiettävästi asui Metsolassa. Lindgrenin perheeseen syntyi Varkaudessa poika Kaj.

Lindgrenin seuraaja oli Brynolf Alonen, mutta hänen perhesuhteistaan ei ole tietoa. Alonen muutti Varkaudesta 1930, jolloin Metsolaan asettui paperi-insinööri Harry Olander, puoliso Brita ja lapset Margareta ja Erik. He asuivat sitä ennen Toivolassa. Perhe muutti Kauttualle 1942.

Olanderin muutettua Metsolasta tuli lakimiesten talo. Ensimmäinen heistä oli Varkaudessa 1930-luvulla nimismiehenä toiminut ja sen jälkeen Rovaniemelle samaan virkaan siirtynyt varatuomari Eemeli Koponen, josta tuli Varkauden tehtaiden lakiasiain- ja sosiaaliosastojen päällikkö. Perheeseen kuuluivat puoliso Airi sekä lapset Eero, Kalevi, Mirja, Olli ja Marja-Liisa. Koposen seuraaja oli varatuomari Timo Airaksinen, jonka perheeseen kuuluivat puoliso Leena sekä tyttäret Tuula, Eeva ja Anna. He asuivat myös Metsolassa, kuten myös Airaksisen seuraaja Berndt Nordgren, puoliso Carola sekä lapset Mikael, Benita ja Maria.

Näin päästiin jo 1970-luvulle. Sen jälkeen talo oli vuokralla, ja asukkaat vaihtuivat, kunnes myytiin parikymmentä vuotta sitten yksityiskäyttöön.

Metsolan pihassa on vielä vanha leikkimökki, mutta pärekattoinen vinttikaivo on täytetty.

Tietoja ottavat vastaan tutkija Hilkka Lehtimaa, Varkauden Museo Wredenkatu 5, 78200 Varkaus, puh. 044 743 6453 tai sähköpostitse hilkka.lehtimaa@ varkaus.fi sekä toimituspäällikkö Antti Aho, Warkauden Lehti Pirnankatu 4, 78200 Varkaus, puh (017) 7783 639 tai sähköpostitse antti.aho@ warkaudenlehti.fi