| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kaupparakennus Tirmulantorin liepeillä
Tirmulantorin kaupparakennus on tässä melkoisen uusi. Alakerrassa oli kolme liikehuoneistoa.
Harpataan edellisestä rakennuksesta eli Kokkolasta askel Kommilan suuntaan, vaikka monihan - varsinkin muualta tullut - pitää tätä vanhaa Savontien seutua syystä tai toisesta Kommilana. Ollaan nykyisen Tirmulantorin maisemissa.
Mistä muuten Tirmula-nimi juontaa juurensa tässä yhteydessä? Entisessä Lammin pitäjässä näkyy olevan Tirmulan kylä ja kartano.
Torin sivustalla ennätti seistä viitisenkymmentä vuotta puinen liikerakennus, jossa alakerrassa oli liikehuoneistoja ja yläkerrassa asuinhuoneet. Pisimpään tässä rakennuksessa toimi Talous-Osuuskauppa (TOK).
Kuka muistaa rakennuksessa toimineet liikkeet ja niiden henkilökunnan? Entä keitä asui yläkerrassa? Osaisiko joku kertoa rakennuksen huonejärjestelyistä?
Kuten sanottu, tämän kaupparakennuksen naapurissa oli Kokkola-niminen asuinrakennus. Se sijoittuu suurin piirtein nykyisen Satakunnankadun ja Parsiuskadun risteykseen, sen tontin kulmaan, jolla viimeksi toimi Honeywell.
Kokkola oli hirsistä tehty kolmihuoneinen yksikerroksinen asuinrakennus, joka oli myöhemmin rapattu ja maalattu valkoiseksi. Huoneista suurin jaettiin myöhemmin kahdeksi pienemmäksi huoneeksi.
Eteinen oli melkoisen iso, ja siinä pidettiin ennen sotia ns. pussikauppaa, missä esimerkiksi jauhot, ryynit, sokerit ja suolat eivät olleet irtotavarana vaan valmiiksi annospusseihin pakattuna. Tässä kaupassa oli myyjänä talvisodassa kaatunut Reino Heiskanen, joka oli myöhemmin Työnvoiman Savontien myymälässä siirtomaaosaston myymälänhoitajana.
Pihalla oli kasvimaa, marjapensaita, suurehko liiterirakennus sekä sauna, joka sittemmin purettiin.
Talo tunnettiin räätäli Oinosen talona. Ville Oinonen syntyi 1863 Leppävirran Huovilansalmella Pekka Oinosen ja Leena Serafia Kosusen poikana. 1867 perhe muutti Kopolanvirralle Kinnarin puolelle, kun isä sai lossinhoitajan viran. Jossakin vaiheessa Ville kävi räätälinopin.
Oliko hän tuon mökin rakentaja? Talon alkuperästä ei ole selvinnyt tarkempia tietoja. Hänen 1872 syntynyt sisarensa Henrika oli naimisissa räätäli Julius Kauhasen kanssa, joka kuoli 1912. Varmaa on, että Kauhaset asuivat tässä Kokkolassa. Nuorelle leskelle jäi isä-Kauhasen kuoltua pojat Leo ja Martti, joista vanhemmasta tuli Ahlströmille sähkövaraston hoitaja ja nuoremmasta teknikko. Henrika Kauhanen teki turkkurin töitä. Perhe asui 1920-luvulla Leunanmäellä. Tähän aikaan Kokkolassa asui Ville Oinonen ja häntä huomattavasti nuorempi vaimonsa Aino. Pariskunta oli lapseton.
Oinonen myi talon Ahlströmille 1927, mutta asui siinä aina kuolemaansa vuoteen 1938 asti. Oinoset majoittivat myös ympäristökuntien oppikoululaisia kouluviikoiksi. Ville Oinosen kuoltua leski muutti pois ja Kokkolaan muuttivat Kaarlo ja Hilma Nenonen ja lapset Pirkko, Sirkka-Liisa, Aarre, Kaarlo ja Seppo. Kaarlo Nenonen toimi sellulla keittäjänä ja Hilma Nenonen kävi työssä vaneritehtaalla.
Kokkola purettiin 1963. Nenoset asuivat talossa siihen asti ja muuttivat sitten kivenheiton päähän Heimolaan.
Parsiusmäen vanhoista taloista vielä: Parsiusmäki II:sta sanottiin ennen sotia Rasva-Pekan mökiksi, mutta kenen mukaan? Mikä on nimen tausta? Parsiusmäki III:n asukkaista jäi mainitsematta itsekseen asunut ja sellulla työssä käynyt Andersin-niminen nainen. Etunimi on jäänyt hämärän peittoon.
Kuka osaisi kertoa, missä talossa näillä kulmilla asuivat Anna Maria ja Mikko Tavi sekä heidän kanssaan Lydia ja Sinikka Väyrynen? He muuttivat Parsiusmäelle nykyisen Relanderinkadun varresta Valamo-talosta ja Parsiusmäeltä Leunanmäen Silli-parakin kautta Lehtoniemeen.
|
|
