| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Karhuja on nähty poikkeuksellisen usein
Viimeisiä kesälomapäiviä ulkovaraston siivouksen parissa viettävät Matti ja Pirkko Rouhiainen olivat karhuepisodista autuaallisen tietämättömiä.
Joroisissa on tehty alkukesän aikana harvinaisen paljon karhuhavaintoja. Palviaisiin annettiin kuluvalla viikolla karhuvaroitus kuluvalla viikolla, mutta viimeisiä kesälomapäiviä ulkovaraston siivouksen parissa kuluttaneet
Itse he eivät karhuja pelkää, mutta perheen teini-ikäisen pojan puolesta pelottaa.
- Eihän sitä ikinä tiedä. Jos karhulla on vaikka pennut mukana. Olemme puhuneet asiasta pojan kanssa ja käyneet läpi, mitä pitää tehdä, jos karhun tapaa.
Joroisten Riistanhoitoyhdistyksen petoyhdyshenkilö
- Näköhavaintojakin on ollut viikoittain, Pirkkalainen sanoo.
Karhujen määrää on Pirkkalaisen mukaan mahdoton arvioida, mutta varmaa on, että eläimiä on liikkunut Joroisten alueella useita. Karkea arvio on, että karhuja on ollut 10-15 eri yksilöä. Pari vuotta sitten pienellä alueella nähtiin varmuudella kuusi eri karhua.
Lue lisää karhuista perjantain Warkauden Lehdestä.
|
|
