| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Riihikuivaa ja sähköistä rahaa
Nordea ja Sampo Pankki ovat ottaneet uudet aukiolot käyttöön kassapalveluissa. Molemmissa pankeissa paikan päällä voi nostaa rahaa ja hoitaa muita juoksevia pankkiasioita päivittäin kello 10-13. Muina aikoina pankkivirkailijat keskittyvät erilaiseen neuvontaan ja neuvotteluihin, joihin asiakkaat hakeutuvat ajanvarauksen perusteella. Varkauden Osuuspankki ei käytäntöjään muuta: tiskillä saa juoksevissa pankkiasioissa palvelua pankin kaikkina aukioloaikoina.
Muutosten taustalla on asiakkaiden asiointikäyttäytymisen muuttuminen. Iso osa asiakkaista hoitaa suuren osan pankkiasioistaan netissä, jossa laskujen maksu ja muut tilisiirrot sujuvat kotikoneella mihin aikaan päivästä tahansa ja hankkivat käteisen rahan pankkiautomaatista. Monet ihmiset eivät enää käteistä rahaa juurikaan kukkarossaan kanna, kun pankkikortit ja luottokortit käyvät maksuvälineenä lähes mihin tahansa.
Kehitys on kiistaton mutta samalla on hyvä muistaa, että edelleen on paljon ihmisiä, jotka syystä tai toisesta haluavat saada henkilökohtaista palvelua. Kyse ei ole pelkästään iäkkäistä ihmisistä mutta selvää on, että vanhemman väestön joukossa on enemmän heitä, joille kauppa- ja pankkiasioiden hoito on myös sosiaalinen tapahtuma. Tavat ja tottumukset sanelevat myös sitä, millaiseen palveluun ihminen luottaa ja millaiseen ei.
Maan eri puolilta on putkahtanut esimerkkejä siitä, että pienet kunnat tai keskuspaikasta kaukana olevat kylätaajamat ovat menettäneet oman pankkiautomaatin, ja joissain tapauksissa automaatin menetyksen uhka on nostattanut voimakkaan kansalaisliikkeen. Pankkiautomaatit ovat kytkyssä paikkakunnan tai kylän muuhun kehitykseen: jos kauppa ja posti katoavat, ostosvirrat kääntyvät ja myös pankkiautomaatin käyttö vähenee. Automatia Pankkiautomaatit Oy tekee tarkkaa seurantaa siitä, millaisilla asiakasvirroilla automaattia kannattaa ylläpitää ja millaisilla ei. Joissain tapauksissa paikalliset pankit ovat lähteneet tukemaan automaatin ylläpitoa itselleen tärkeillä paikkakunnilla.
Pankkien asiakaspalvelun laajuudesta näyttää kehittyvän vähitellen samantyylinen kilpailuvaltti, mitä se on jo monille kaupan erikoisliikkeille.
|
|
