Kuluttajien valinnat ratkaisevat

9.3.2010 10:02

Myrsky maitolasissa yltyy, kun suomalaiset tekevät pääministeritasoa myöten valintoja, ostaako ja juodako kotimaista vai ulkomailta tuotua maitoa. Päätös korvata Valion maitoa ruotsalais-tanskalaisen Arla Ingmanin tuotteilla osassa S-ryhmän eteläsuomalaisia osuuskauppoja on herättänyt kiivasta keskustelua, jossa on herätty kotimaisen maidon puolesta.

Kauppojen hyllyissä on sekä suomalaista että ruotsalaista maitoa. Ruotsalainen on saanut suomalaisilla markkinoilla merkittävää jalansijaa hinnallaan. Muutama kymmenen senttiä litrahinnassa painaa monen kuluttajan valinnoissa. Alkuperämaahan ei silloin kiinnitetä huomiota, kun tiedossa kuitenkin on että purkissa oleva tuote kestää laatutarkastelun.

Toisen taas valitsevat periaatteessa kotimaista. Heille on tärkeää juoda ja syödä omassa maassa tuotettuja elintarvikkeita. Vaikka maito tulee harvaan ruokapöytään niin läheltä kuin vaikkapa vielä 1980-luvulla ennen meijerikentän perusteellista uusjakoa ja rakennemuutosta, on kotimaisuus kuitenkin valttia. Jos kotimaista vaihtoehtoa ei kaupan maitohyllystä löydy, äänestää moni jaloillaan.

Hinta on tietysti aina kilpailuvaltti, mutta niin myös kotimaisuus ja paikallisuus. Tässä mielessä markkinoille mahtuisi todellinen lähivaihtoehtokin, mahdollisimman lähellä myyntipaikkaa tuotettu maito, sikäli kuin se meijeri- ja kuljetusketjujen puolesta eri paikoissa on mahdollista.

Valinnan pitää olla kuluttajalla. Siinä mielessä kaupoissa on oltava tarjolla myös kotimaista maitoa. Ruotsalaisen maidon valitseva asiakas katsoo hintaa, eikä ajattele asiaa sen syvällisemmin. Kotimaista maitoa ostava on turvaamassa suomalaista kansantaloutta, työllisyyttä alkaen maitotiloilta meijereihin ja kuljetusyrittäjiin, sekä elintarvikkeiden koko tuotantoketjua ja sen tulevaisuutta.

Halpatuontimaito heikentää kotimaisten tuottajien asemaa ja nakertaa omalta osaltaan Suomen kansantaloutta. Kuluttaja tekee lopullisen ratkaisun ja viitoittaa tässä suuntaa tulevaan.

Kommentoi artikkelia