| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Autojen ehdoilla
Varkauden Kauppakadun parkkiruuduissa kolisee lähes viikoittain. Huolimaton parkkeeraaja tai ison auton ruutuun asettelija on usein törmännyt kadun valaisinpylväitä kiertäviin penkkeihin. Kolhuja ovat kärsineet niin autot kuin penkitkin. Rikkonaisia penkkejä poistetaan, eikä uusia asenneta tilalle. Penkkien määrä vähenee vähitellen, mutta eipä penkeillä ole ollut paljon käyttöäkään. Istuimet eivät ole houkutelleet kävelijöitä lepuuttamaan jalkojaan, ja syykin on selvä. Kuka haluaisi istahtaa aivan kadun varteen, kun ohi lipuu loppumaton jono autoja.
Penkit ovat houkutelleet vain Kesäkatuiltoina, silloin, kun katu on suljettu autoliikenteeltä. Näinä iltoina katunäkymä on ollut kuin suuremmasta kaupungista: Katu on ollut täynnä ihmisiä, jotka ovat rauhassa voineet kävellä katua, tutustua kadun varren liikkeisiin, tehdä ostoksia ja piipahtaa välillä virkistäytymään kadun varren kahviloihin ja ravintoloihin. Näky on ollut hyvin toisenlainen kuin Kauppakadun arki, jolloin katu on täynnä autoja, mutta jalankulkijat ovat harvassa.
Penkkikolarit ovat jälleen yksi osoitus siitä, että Kauppakatu ei toimi niin kuin sen ajateltiin toimivan. Kävelykadun idea ei Varkaudessa ottanut tulta, vaikka sitä Kauppakadun remontin yhteydessä yritettiin markkinoida niin kadun yrittäjille kuin kaupunkilaisillekin. Kadusta tehtiin huono kompromissi, niin sanottu kävelypainotteinen katu, missä autojen pitäisi ajaa korkeintaan kahtakymppiä ja väistää jalankulkijoita. Kumpikaan vaatimus ei toteudu. Kun Pirtinvirran liikennevalot päästävät autot Kauppakadulle, reippaasti etenevän autovirran väliin tähtäävä jalankulkija leikkii hengellään. Nykyisellään katu ei suosi jalankulkijoita, kadulla liikutaan täysin autojen ehdoilla.
Kesäkatuiltojen saaman suosion toivoisi johtavan uudelleen kokeiluun, jossa edes osa Kauppakatua suljettaisiin autoliikenteeltä, alkuun vaikka vain parhaimpaan kesäaikaan. Muualla kävelykaduista on tullut kaupungin paraatipaikkoja, joiden liikehuoneistot ovat kaupungin tavoitelluimpia. Miksei näin voisi tapahtua Varkaudessakin.
Kaupunginpuutarhuri Timo Kinasella on muuten yksinkertainen ohje siihen, miten välttyä kolhimasta autoaan Kauppakadun penkkeihin: Auton voi jättää Laivalinnankadun tilaville parkkipaikoille.
|
|
