| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Meppi kotimaassa
Euroopan parlamentin työskentely jaksottuu erisisältöisiin viikkoihin. Kuluva viikko on parlamentissa ollut niin sanottu kotimaan viikko eli kukin meppi on hoitanut velvollisuuksiaan omilla kotiseuduillaan.
Omaan viikkooni on kuulunut mediasuhteiden hoitamista, maatilavierailuja, maakuntaliittotapaamisia, meppikahveja, omia yleisötilaisuuksia, Keskustan poliittisia ja presidentinvaaleihin liittyviä tapahtumia sekä lukiovierailuja Itä-Suomessa. Pidän näitä kotimaan viikkoja hyvin tärkeänä osana mepin työtä.
Paljon puhutaan siitä, että politiikka ammattimaisella tasolla vieraannuttaa kansan valitsemat edustajat tavallisesta arjesta. Tietyllä tavalla pidän tätä olettamaa totuuden mukaisena - joskaan en poliitikoista itsestään johtuvana. Kokousten, tapaamisten ja äänestysten välissä helposti hukkuu lainsäädännön kiemuroihin eikä näe niiden vaikuttavuutta ihmisten jokapäiväiseen elämään tarpeeksi kirkkaana, ellei säännöllisesti tapaa kansalaisia ja kuuntele heidän mielipiteitään.
Jos yhteys pätkii normaaliin arkeen, politiikka menettää mielestäni pohjansa ja koko olemassaolonsa oikeutuksen. Siksi parlamentin kotimaan viikot ovat erittäin perusteltuja.
Koska työni keskittyy hyvin pitkälti Euroopan unionin aluekehityspolitiikkaan ja maatalouskysymyksiin, samat aihepiirit korostuvat luonnollisesti myös kotimaan viikoillani.
Maatilavierailut lähtivät alun perin alueen viljelijöiden omasta aktiivisuudesta ja niinpä sain oman kummitilan Pieksämäeltä. Pyrin käymään tilalla mahdollisimman säännöllisesti, tämän viikon käynti oli toinen kuluvan vuoden aikana.
Tilalle kokoontuu isäntäväen lisäksi aktiivisia maaseudun ja maatalouden edustajia useasta eri maakunnasta. He antavat työni evääksi palautetta nykytilanteestaan sekä ennakoivat esimerkiksi nyt erittäin ajankohtaisia Euroopan komission esityksiä maatalouspolitiikan asetuksiksi vuodesta 2014 alkaen.
Toisin sanoen nämä kummitilavierailut ovat minulle korvaamattoman tärkeitä tiedonkulun kannalta sen arvioimiseksi, kuinka EU:n päätökset vaikuttavat ruuantuotantoon omalla kotiseudullani.
Aluepolitiikan asetukset ja tukiperusteet uudistetaan myös vuonna 2014. Toimin yhtenä parlamentin pääneuvottelijana niin kauan, että yksimielisyys parlamentin ja jäsenmaita edustavan neuvoston kanssa koko aluepolitiikan kokonaisuudesta on saavutettu uutta ohjelmakautta varten.
Jotta Suomen näkökulma korostuu, tapaan säännöllisesti eri maakuntien edustajia, joilla on suomalaisten ministeriöiden ohella ajantasaisin tieto omasta tilanteestaan ja paras arvio uudistuvan politiikan vaikutuksista omille alueilleen.
Näiden aiheiltaan rajattujen tilaisuuksien lisäksi järjestän itse ja osallistun avoimiin yleisötilaisuuksiin, joissa kuka tahansa voi tulla esittämään ja keskustelemaan näkemyksistään minkä tahansa EU- ja kotimaan politiikan alan suhteen. Toivon näin edistäväni aidosti vuorovaikutteista politiikkaa, jossa edustajat säilyvät lähellä kansalaisia ja heille tärkeitä asioita. Sehän on loppujen lopuksi demokratian keskeisin periaate, jonka toteutumista jokaisella on oikeus ja velvollisuus vaatia.
Kirjoittaja on Euroopan parlamentin jäsen (kesk.).
|
|
